The 16th Shakespeare Festival in Gdańsk

The programme of The 16th Shakespeare Festival

July 27th – August 5th 2012

http://www.festiwalszekspirowski.pl/article/festiwal_szekspirowski/xvi_festiwalszekspirowski

_2012/program/index.php/id_item_tree/a61ce9cbfdd7b4fae9bf97e2eeee0677

Friday, July 27th

THE GREEN GATES, GDAŃSK – 12:30

The opening of ‘Teatr dwóch czasów’ Exhibition

 
TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 15:00

MACBETH

Lustra Strona Druga, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 19:00

Festival Inauguration

HAMLET

Drama Theatre Skopje, Macedonia

Directed by Dejan Projkovski

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 20:00

AMLETO

Del Lemming Theatre, Italy

Directed by Massimo Munaro

Saturday, July 28th

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 17:00

ALL WILLIAM’S WOMEN

Chórraa, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 18:00

AMLETO

Del Lemming Theatre, Italy

Directed by Massimo Munaro

CITY THEATRE, GDYNIA – 20:00

HAMLET

Drama Theatre Skopje, Macedonia

Directed by Dejan Projkovski

Sunday, July 29th

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 14:30

HAMLET

Radio drama directed by Waldemar Modestowicz, Poland

CITY THEATRE, GDYNIA – 15:00

SHAKESPEARE IT

PWST Cracow, Dance Theatre Department in Bytom, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 17:30

A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM

Arka Theatre, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 19:30

MACBETH

Współczesny Theatre, Szczecin, Poland

Directed by Marcin Liber

POLSKI THEATRE, BYDGOSZCZ – 20:00 (journey by coach 17:00)

THE TEMPEST

Polski Theater, Bydgoszcz, Poland

Directed by Maja Kleczewska

Monday, July 30th

 

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 16:00

JULIET

Film directed by Agnieszka Ślisz, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 17:30

OPUS HAMLET

HamletScenen / Walny Theatre, Denmark / Poland

Directed by Adam Walny

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 18:30

OPUS HAMLET

HamletScenen / Walny Theatre, Denmark / Poland

Directed by Adam Walny

WYBRZEŻE THEATRE – MALARNIA STAGE, GDAŃSK – 19:30

OPUS HAMLETHamletScenen / Walny Theatre, Denmark / Poland

Directed by Adam Walny

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 19:30

MACBETH

Współczesny Theatre, Szczecin, Poland

Directed by Marcin Liber

POLSKI THEATRE, BYDGOSZCZ – 20:00 (journey by coach 17:00)

THE TEMPEST

Polski Theater, Bydgoszcz, Poland

Directed by Maja Kleczewska

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 21:00

Performance by Anna Kalwajtys, Poland

Tuesday, July 31st

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 15:00

DON’T CRY, CORDELIA

In gremio, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – CZARNA SALA, GDAŃSK – 18:00

HAMLET

Walny Theatre and Lars Kynde, Poland / Denmark

Directed by Adam Walny

WYBRZEŻE THEATRE – KAMERALNA STAGE – 20:00

LEAR. THE COMEDY

Teatr Prijut Komedianta, Russia

Directed by Konstantin Bogomolov

Wednesday, August 1st

KOLIBKI PARK, GDYNIA – 16:00

HAMLET

Radio drama directed by Waldemar Modestowicz, Poland

KOLIBKI PARK, GDYNIA – 18:00

HAMLET

Walny Theatre and Lars Kynde, Poland / Denmark

Directed by Adam Walny

WYBRZEŻE THEATRE – KAMERALNA STAGE – 20:00

LEAR. THE COMEDY

Teatr Prijut Komedianta, Russia

Directed by Konstantin Bogomolov

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 21:30

HYPERPOTAMUS – concert, Spain / UK

Thursday, August 2nd

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 15:00

OPHELIA

PWST Students’ production, Poland

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 17:00

RICHARD III

Jaracz Theatre, Łódź, Poland

Directed by Grzegorz Wiśniewski

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 20:30

RICHARD III

Jaracz Theatre, Łódź, Poland

Directed by Grzegorz Wiśniewski

Friday, August 3rd 

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 13:00

SHYLOCK

Piotr Kondrat monodrama, Poland

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 15:00

SHAKESPEARATIONS

W Gorącej Wodzie Kompani, Poland

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 18:00

SHYLOCK

Piotr Kondrat monodrama, Poland

SCULPTURE DEPARTMENT, ASP (FINE ARTS ACADEMY), GDAŃSK – 18:30

THE WINTER’S TALE

Parrabbola Group, Great Britain

Directed by Philip Parr

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 21:00

Film about ‚The Tempest’ production, National Theatre in Craiova, Romania

Saturday, August 4th

SCULPTURE DEPARTMENT, ASP (FINE ARTS ACADEMY), GDAŃSK – 18:30

THE WINTER’S TALE

Parrabbola Group, Great Britain

Directed by Philip Parr

TwO WINDOWS THEATRE, GDAŃSK – 19:00

JULIET

Film directed by Agnieszka Ślisz

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 20:00

THE TEMPEST

National Theatre in Craiova, Romania

Directed by Silviu Purcărete

Sunday, August 5th

OUTDOOR EVENT, GDAŃSK – 12:00

THE PARADE

SCULPTURE DEPARTMENT, ASP (FINE ARTS ACADEMY), GDAŃSK – 18:30

THE WINTER’S TALE

Parrabbola Group, Great Britain

Directed by Philip Parr

BALTIC OPERA, GDAŃSK – 18:30

HAMLET

Thalia Theater, Germany

Directed by Luk Perceval

WYBRZEŻE THEATRE – MAIN STAGE, GDAŃSK – 20:00

THE TEMPEST

National Theatre in Craiova, Romania

Directed by Silviu Purcărete